Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Radcowie prawni po polsku

Maj 16, 2011 · Autor wpisu: Renata Świgońska · 3 komentarze
Tematyka: bez kategorii 

Przeglądając wczoraj ostatni numer Polityki znalazłam Raport o języku – kilka naprawdę fajnych artykułów o zmianach w naszym ojczystym języku. To wszystko w związku z Kongresem Języka Polskiego, który w tamtym tygodniu odbył się w Katowicach.

Według raportu nowe technologie i aktywność Polaków w social media przyczynia się min. do zbytniego  upraszczania języka i skracania wszystkiego co się da. To chyba niezła tendencja, ponieważ każdy tłumacz, pisarz lub inny zawodowy użytkownik j.polskiego potwierdzi, że polszczyzna jest zbyt przegadana.

Była też mowa o niechęci do refleksji nad językiem i większego wysiłku umysłowego ‘w narodzie’. Ale nie jest chyba do końca tak źle …

W tamtym tygodniu zadałam znajomym na portalu Goldenline pytanie: Jak mówicie ‘radcowie prawni’ czy ‘radcy prawni’ ? …. i wyobraź  sobie, okazało się, że nie tylko ja mam takie wątpliwości.

Mec. Ryszard Stolarz (radca prawny) wysłał nawet w tej sprawie zapytanie do Pani dr Katarzyny Kłośińskiej - ‘Trójkowej’ Pani od j.polskiego, BTW,  członka Rady Programowej Kongresu Języka Polskiego.

Naprawdę bardzo ciekawa jestem jej odpowiedzi. Zarówno z jednym, jak i z drugim wyrażeniem, spotykam się regularnie nie tylko w mowie, ale i w piśmiennictwie prawniczym.

A Ty, jak uważasz, która wersja jest poprawna? Obydwie?

Co odpowie Pani doktor? Jak myślisz?

Komentarze

 1. Pjaj czw 19th, maj 2011 18:00
 2. Obie formy są poprawne tak jak profesorzy i profesorowie.

 3. Renata Świgońska pt 20th, maj 2011 17:17
 4. Dobry przykład :)

  Bardzo dziękuję za komentarz

 5. Renata Świgońska czw 30th, cze 2011 22:38
 6. Pan mecenas Ryszard Stolarz dostał już odpowiedź od Pani Katarzyny Kłosińskiej. Poniżej odpowiedź od specjalisty od j. polskiego.

  Pytanie o formę liczby mnogiej rzeczownika „radca” zapisuję w katalogu spraw do ewentualnego omówienia na antenie („ewentualnego” – bo dostaję kilka razy więcej tematów, niż mam czasu antenowego; czasu na nowe odcinki jest zresztą coraz mniej, bo na wakacje Trójka zaplanowała jedynie powtórki moich felietonów). Jeśli uda mi się podjąć ten temat, to powiadomię Pana o terminie emisji. Proszę się jednak uzbroić w cierpliwość, bo może to nastąpić nawet za rok lub dwa (niestety – sama lista tematów zajmuje prawie 100 stron).

  Żeby nie trzymać Pana tak długo w niepewności, odpowiem, że poprawne są obie formy.

  A więc, ‘radcowie prawni’ jest jak najbardziej po polsku.

Zostaw swój komentarz...

Zasubskrybuj mój newsletter!