Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Dlaczego radca prawny nie jest angielskim solicitor?

Maj 18, 2011 · Autor wpisu: Renata Świgońska · 8 komentarze
Tematyka: bez kategorii 

Czy tłumaczyć polskiego radcę prawnego jako solicitor/barrister?

Uważam, że tak się tłumaczyć nie powinno.

Sposób prowadzenia praktyki prawniczej w UK nie pokrywa się z działalnością zawodową radców prawnych w Polsce. To nie może dziwić, zważywszy na to, że system prawa kontynentalnego jest różny od systemu common law.

Bardzo zwięźle system pomocy prawnej przedstawił  Stefan Liban (barrister) – angielski prawnik, urodzony w Sopocie, mianowicie:

Angielski system prawny składa się z dwóch zasadniczych etapów:

W pierwszym etapie, klient zwraca się z problemem prawnym do prawnika (ang. solicitor), który zapoznaje się z tematem sprawy oraz kompletuje i/lub przygotowuje niezbędne dokumenty.

Przedmiot sprawy, stopień trudności oraz – w przypadku sporu – jego wartość, to jedne z czynników, od których zależy, czy klient będzie mógł być reprezentowany przed sądem przez swojego solicitor’a, czy też reprezentowanie będzie musiało być zlecone adwokatowi (ang. barrister).

Jeśli sprawa ma być powierzona adwokatowi, solicitor zleci specjaliście w danej dziedzinie opracowanie opinii prawnej (ang. Counsel’s opinion), która określi, między innymi, szanse powodzenia w zamierzonym postępowaniu.

W drugim etapie, na podstawie otrzymanej opinii i po konsultacji z klientem, solicitor podejmie decyzję, czy zlecić barrister’owi reprezentowanie interesu prawnego swojego klienta przed sądem, czy też całkowicie – lub w części – zaniechać dalszego działania. Ostateczna decyzja będzie należała do klienta.

Należy zwrócić uwagę, że klientem angielskiego adwokata nie jest osoba posiadająca interes prawny (zwana, lay client), lecz jest nim solicitor (zwany, professional client). Tak więc: solicitor otrzymuje zlecenia od lay client; barrister otrzymuje zlecenia od professional client.

Warto wiedzieć, że lay client nie ma bezpośredniej styczności z adwokatem. Kontakt pomiędzy nimi odbywa się wyłącznie poprzez, i zawsze w obecności professional client, którym niekoniecznie musi być solicitor. Przykładowo, w sprawach dotyczących prawa własności intelektualnej może nim być również rzecznik patentowy (ang. Patent and Trade Mark Agent), a w innych dziedzinach – licencjonowany geodeta, księgowy itd. (ang. licensed surveyor, accountant).’

Tak więc, to dwa różne systemy i   ….. dwa różne zawody prawnicze.

Po więcej informacji odsyłam na stronę www.angielskiprawnik.pl

Komentarze

 1. Damian Padjas sob 21st, maj 2011 19:26
 2. Bardzo interesująca tematyka . Inna sprawa, że w Polsce by taka harmonijna współpraca solicitora z barristerem nie przeszła :)
  Ja może zaproponuje dla radcy prawnego – quasi barrister ;)

 3. Renata Świgońska sob 21st, maj 2011 21:31
 4. Witam Damian na moim blogu,

  Dziękuję za miłe słowa.

  Wiesz u nas jest trochę inny układ. Ta ‘harmonijna współpraca’ w UK jest wymuszona przez system, który docelowo jest droższy dla klienta, ale obsługa prawna jest chyba bardziej sprawna i przejrzysta – ‘bo całą robotę wykonują prawnicy – profesjonaliści między sobą’

  Dziękuje za komentarz i pozdrawiam,
  Renata

 5. Renata Świgońska sob 21st, maj 2011 21:35
 6. A propos ‘quasi barrister’ to nie wiem czy to przejdzie, bo wartościuje ;)

 7. Richard wt 30th, cze 2015 14:42
 8. Tytuł artykułu i komentarze już nieaktualne. Adwokat i radca prawny w polskim systemie prawnym z dniem 1 lipca 2015 r. mają całkowicie zrównane uprawnienia i zakres umocowań. W tej sytuacji podział na radców prawnych i adwokatów nie znajduje uzasadnienia.

 9. Renata Świgońska pon 6th, lip 2015 10:23
 10. @Richard
  O zmianach wiem, ale jak Pan zapewne zauważył artykuł jest z roku 2011. Stan prawny w artykułach na blogu pokrywa się z data publikacji każdego z artykułów.

 11. Hanna śr 29th, lip 2015 23:57
 12. To nie do końca takie proste. Prosze zapoznać sie z artykułem nt. public access dla barristers w Wielkiej Brytanii http://www.barcouncil.org.uk/media/119600/public_access_guidance_for_lay_clients_-_mar_2010_-_as_at_25_oct_2011__1_.pdf.
  Osobiście znam dużo barristers którzy przyjmują zlecenia od prywatnych klientów, pozdrawiam

 13. Renata Świgońska czw 30th, lip 2015 09:52
 14. Tak, zgadza się, w roku 2004 the Bar Council uruchomił taki ‘scheme’, który pozwala osobom fizycznym na bezpośredni dostęp do barristera. Są jednak ograniczenia i są takie dziedziny prawa, w których ‘public access scheme’ nie obowiązuje.

  W nawiązaniu do mojej rozmowy powyżej z Damianem, wprowadzenie takiej możliwości spotkało się ze sporymi protestami Law Society (solicitors), ale ostatecznie przeszło :-) .

  Przy okazji, Anglia jest bardzo liberalna, jeżeli chodzi o regulacje rynku usług prawnych. Mam na myśli tutaj Legal Services Act 2007, który wprowadził ‘Alternative Business Structure’ – banki i firmy ubezpieczeniowe, agencje nieruchomości mogą wraz z prawnikami angielskimi świadczyć zarówno usługi prawne, jak i nieprawne. Takie pierwsze ABS-y zaczęły działać w UK pod koniec 2011r.

  Pamiętam dyskusje na ten temat, która przewinęła się w środowisku polskich prawników kilka lat temu, przy okazji wizyty w Polsce Richarda Susskinda, autora książki ‘Koniec świata prawników. Współczesny charakter usług prawnych’. To właśnie on mówił o ‘Tesco law’ (tak nazywana jest kolokwialnie nowa koncepcja świadczenia usług prawnych wprowadzona ustawą z 2007r.). Większość z nas z niedowierzaniem słuchała wtedy jego prognoz rynkowych ;-)

 15. radcatratca czw 7th, sty 2016 00:22
 16. Mój Boże… ręce opadają …

  W 2011r., kiedy powstał Pani wpis, radca prawny i adwokat byli bez wątpienia barristerami. Wyjątek to sprawy karne – tu barristerem był jedynie adwokat. Od 2015r. tej różnicy nie ma.
  Przez ten cały czas, zarówno adwokat jak i radca byli też solicitorami.
  Solicitorem mógł być zresztą tak naprawdę każdy… nawet bez matury czy innej podstawówki … a jak już miał tytuł mgr. prawa to hohoho…
  Baaa w wielu sprawach barristerem mógł być przysłowiowy pan Zenek … vide art. 87 kpc.

Zostaw swój komentarz...

Zasubskrybuj mój newsletter!