Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Czy to, że przygotowuję się do egzaminu z publikacji Becka, a nie Tepisu może mieć niekorzystny wpływ na moje szanse zdania egzaminu?

sierpień 27, 2012 · Autor wpisu: · Zostaw komentarz
Tematyka: egzamin pisemny, polecane publikacje 

Witam serdecznie,

Na początku chciałbym podziękować za Pani pracę i dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Przygotowuję się obecnie do egzaminu na tłumacza przysięgłego j. angielskiego. Większość słowników i materiałów mam z wydawnictwa C.H. Beck. Wydaje mi się, że istnieje pewna rywalizacja między tym wydawnictwem a TEPIS. Często promują oni swoje własne propozycje terminologiczne i krytykują te zaproponowane przez konkurencję. Chciałbym się dowiedzieć, czy tak rzeczywiście jest i czy fakt, że przygotowuję się głównie z materiałów Beck-a może mieć niekorzystny wpływ na moje szanse zdania egzaminu na tłumacza przysięgłego.

Pytanie jest dobre. Rozumiem Pana wątpliwości, ale w Komisji Egzaminacyjnej zasiadają tylko 3 osoby wskazane przez TEPIS. Państwowa Komisja Egzaminacyjna składa się z 11 członków .

Należy jednak pamiętać, że teksty egzaminacyjne układają także konsultanci Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. W art. 3 par. 5 UZTP czytamy:   Na wniosek Komisji, Minister Sprawiedliwości może powołać nie więcej niż dwóch konsultantów, spełniających wymagania określone dla członków Komisji, do udziału w przeprowadzeniu egzaminu z określonego języka.

Wśród konsultantów są często autorzy opracowań, w tym publikacji wydawnictwa Translegis, ale nie tylko. Autorzy ci publikują także w innych wydawnictwach. To oczywiste, że osoby te będą preferować swoje ‘złote myśli’. Dlatego najlepszą strategią przedegzaminacyjną jest:

1/ dokładne zapoznanie się ze składem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej lista jest dostępna tutaj, oraz nazwiskami osób, które są konsultantami PKE w przypadku konkretnego języka, który nas interesuje;

2/ następnie zebranie bibliografii, każdego z powyższych autorów i zapoznanie się z ich preferencjami.

(Visited 81 times, 1 visits today)

Komentarze