Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Czy ustawa deregulacyjna ministerstwa sprawiedliwości dotknie tłumaczy?

luty 28, 2012 · Autor wpisu: · Zostaw komentarz
Tematyka: deregulacja zawodu 

Nie wiem, bo nie znam jeszcze projektu tej ustawy.

Projekt ustawy deregulacyjnej zapowiada otwarcie około 50 zawodów reglamentowanych, i zostanie zaprezentowany przez premiera i ministra sprawiedliwości w sobotę, 3 marca. Następnie przejdzie cała drogę legislacyjną począwszy od konsultacji społecznych. Podobno ma to być jedna z najtrudniejszych reform, ponieważ naruszy interesy wielu grup zawodowych, które zapewne będą się bronić.

Jak zapewnił minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, w dzisiejszym wywiadzie radiowym w Programie Pierwszego Radia  ‘z całą pewnością, wszyscy zainteresowani tą sprawą, w szczególności wszyscy przedstawiciele tych zawodów, będą mogli zabrać głos w dyskusji.

To dobrze, bo w przypadku ostatniej ustawy deregulacyjnej, która weszła w życie 1 lipca 2011r. i przy okazji wprowadziła duże zmiany w ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego, nikt tłumaczy o zdanie nie pytał. Przypomnę, że w wyniku noweli lipcowej został zniesiony min. wymóg studiów podyplomowych z zakresu przekładu dla osób przystępujących do egzaminu, nie posiadających wykształcenia filologicznego lub lingwistycznego.

 

(Visited 80 times, 1 visits today)

Komentarze