Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Czy zamiast tłumacza może tłumaczyć funkcjonariusz policji?

lipiec 2, 2012 · Autor wpisu: · 6 komentarzy
Tematyka: na policji 

Dostałam w piątek ciekawego e-maila, na którego postanowiłam odpowiedzieć publicznie na blogu. Nie wiem co prawda, kto jest jego autorem, tłumacz czy policjant, bo się nie przedstawił, ale to nie ma większego znaczenia. Sprawa jest istotna.

Rozumiem, że w myśl art. 204 par.1 pkt 2 należy wezwać tłumacza jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania świadka lub przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie od osoby nie władającej językiem polskim. Jednak co zrobić w przypadku, gdy takiego tłumacza nie ma możliwości wezwać do jednostki Policji w danej chwili, a obcokrajowiec nalega, aby przyjąć od niego zawiadomienie. Czy można skorzystać z pomocy innego funkcjonariusza władającego językiem obcokrajowca?

Nie, nie można. Wezwanie tłumacza do czynności wskazanych treścią art. 204 § 1 i 2 kodeksu postępowania karnego jest obligatoryjne także wówczas, gdy funkcjonariusz organu procesowego zna określony język obcy. Nie może on wtedy odstąpić od wezwania tłumacza i dokonać tłumaczenia samodzielnie – patrz wyrok Sądu Najwyższego  z 28.2.1978r., sygn. akt: I KR 12/78 (OSPiKA 1979, nr 9, poz. 148).

(Visited 634 times, 1 visits today)

Komentarze