Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Prezydent podpisał ustawę o języku migowym

wrzesień 15, 2011 · Autor wpisu: · Zostaw komentarz
Tematyka: bez kategorii 

O projekcie ustawy o języku migowym pisałam na blogu w czerwcu. W tym tygodniu prezydent podpisał ustawę. Przed jej podpisaniem powiedział:

– Cieszę się, że mogę to zrobić publicznie, również dlatego, że wydaje się, że sprawą absolutnie zasadniczą jest kształtowanie wrażliwości w tych kwestiach na różnych poziomach funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Całą wypowiedź prezydenta możesz obejrzeć tutaj. Przemówienie prezydenta jest tłumaczone przez tłumacza języka migowego. Zwróć uwagę na jego przekład. Nie wiem jak Ty, ale ja mam wrażenie, że tłumaczy co trzecie zdanie.

Dlaczego zwracam  na to uwagę?

Gdybyś tłumaczyła ustnie w sądzie tak jak ten tłumacz, sędzia zwrócił by Ci uwagę. Dlaczego? Dlatego, że w sądzie podczas tłumaczenia na sali tłumaczymy wszystko. To bardzo ważne, ponieważ każde zdanie świadka, powoda czy pozwanego zostaje odnotowane w protokole. Nie możesz stosować dowolnej parafrazy i skracać wypowiedzi mówcy, nawet jeżeli z Twojego punktu widzenia nie mówi nic ciekawego. To niedopuszczalne. Mogą być kłopoty. Jeszcze raz powtarzam – na sali sądowej tłumaczymy wszystko!

Oczywiście nie mogę się wypowiadać na temat jakości tego tłumaczenia, bo nie znam języka migowego. Może ten język jest taki skrótowy. W każdym razie na sali sądowej ‘skrótów myślowych’ nie stosuj!

(Visited 13 times, 1 visits today)

Komentarze