Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Tłumacze przysięgli! Czy naprawdę jest tak beznadziejnie?

Listopad 9, 2011 · Autor wpisu: · Zostaw komentarz
Tematyka: status zawodu TP (Polska, UE, świat) 

Buszując ostatnio po Internecie, znalazłam artykuł o sytuacji tłumaczy przysięgłych we Francji. Artykuł jest wiekowy, bo z roku 1997, ale bardzo interesujący. Zamieszczam poniżej fragment:

‘Sytuacja tłumaczy w ogóle, a zwłaszcza tłumaczy przysięgłych, we Francji jest opłakana. Tłumacze nie posiadają tu oficjalnego statusu. Wiele osób uprawia ten zawód pozostając w jawnej sprzeczności z prawem, szkodząc oficjalnie zarejestrowanym przedstawicielom zawodu i, jak się wydaje, zupełnie nie obawiając się sankcji. Nie cieszą się najmniejszym szacunkiem władz sądowych (…)’.

O tym, że tłumacze przysięgli w ‘starych krajach Unii‘ nie mają łatwo, wiedziałam już wcześniej. Pamiętam referat tłumacza przysięgłego z Hiszpanii, wygłoszony na jednej z konferencji współorganizowanych przez TEPIS.  Jeżeli wierzyć temu, co piszą i mówią koledzy z Francji i Hiszpanii, to ich sytuacja zawodowa nie jest do pozazdroszczenia. Nie wiem jak teraz, być może coś się zmieniło.

U nas oczywiście nie jest idealnie, ale z tego co widzę mamy się najlepiej w Europie. Czym możemy się pochwalić? Mamy rejestr publiczny tłumaczy, jest egzamin państwowy,  jest ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego. Oczywiście, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, zarówno w kwestii niskich stawek,  integracji samego środowiska,  jak i statusu zawodowego tłumacza przysięgłego.

Każdy jednak wie, że w dzisiejszym świecie osiągnięcie takich celów wymaga bardzo profesjonalnych rozwiązań, szczególnie w zakresie komunikacji społecznej i PR-u. Oczywiście można by napisać artykuł, w którym sobie ponarzekamy, podobnie jak kolega z Francji, ale obawiam się, że to nikogo nie ruszy, poza samymi tłumaczami oczywiście.

W każdym razie polecam wszystkim tłumaczom lekturę artykułu ‘TŁUMACZE PRZYSIĘGLI WE FRANCJI’.

P.S Jeżeli w ciągu ostatnich 14 lat zmieniło się coś w tym temacie we Francji, to napisz parę słów w komentarzu. Czy naprawdę  jest tak ‘beznadziejnie‘?

 

(Visited 49 times, 1 visits today)

Komentarze