Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Kiedy i jakie dokumenty należy dostarczyć do zaprzysiężenia na tłumacza przysięgłego?

Na moje pytania dotyczące dokumentacji wymaganej do zaprzysiężenia  na tłumacza przysięgłego zwróciłam się do p. Mai Porczyńskiej, tłumaczki przysięgłej j. niderlandzkiego, która została zaprzysiężona na tłumacza przysięgłego 28.10.2011. Posłuchajmy…

Jakie dokumenty są wymagane do zaprzysiężenia?

–   wniosek o wpis na listę tłumaczy (nie wpisywać daty nabycia uprawnień  i numeru TP, wpisać koniecznie adres do korespondencji);

–   wniosek o wydanie zaświadczenia;

–   kopia dowodu wpłaty opłaty skarbowej 17 zł za wydanie zaświadczenia (numer konta podany jest w dolnej części wniosku o wydanie zaświadczenia);

–   wniosek o wyrobienie pieczęci (wpisać koniecznie dane do faktury, nawet dla osoby prywatnej);

–   kserokopia dowodu osobistego poświadczona notarialnie;

–   zapytanie o niekaralność (wydane na 1 miesiąc przed zaprzysiężeniem);

–   oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych;

–   odpis dyplomu ukończenia studiów magisterskich (oryginał lub kopia poświadczona notarialnie).

Wszystkie wnioski (o wpis, o wydanie zaświadczenia, o wyrobienie pieczęci) oraz wzór oświadczenia o pełnej zdolności do czynności prawnych znajdują się w zakładce „Formularze”.

Jakie koszty są związane z uzyskaniem powyższych dokumentów?

Poświadczenie notarialne kserokopii dowodu osobistego i dyplomu kosztowało łącznie ok. 30 zł i jest robione od ręki, podobnie z wnioskiem o niekaralność (a właściwie o niefigurowanie w rejestrze karnym) – zaświadczenie kosztuje 50 zł (w znakach skarbowych), należy w sądzie wypełnić odpowiedni druk, wnieść opłatę skarbową i złożyć w okienku. Zaświadczenie wydawane jest od razu po złożeniu wniosku opatrzonym opłatą skarbową.

Jaki jest termin wysłania dokumentów wymaganych do zaprzysiężenia?

Akurat w moim przypadku wyniki egzaminu ustnego były ogłoszone 7.10, zaś już od września na stronie MS -www.ms.gov.pl – w zakładce “Aktualności”, widniała informacja o zaprzysiężeniu, które było zaplanowane na 28.10.  W moim przypadku miałam niecałe 2 tygodnie od daty uzyskania potwierdzenia zdania egzaminów na skompletowanie dokumentów i przesłanie ich do MS. Żeby dokumenty na pewno dotarły na czas wysłałam je kurierem.

Czy można wysłać dokumenty wyszczególnione w zakładce ‘Formularze’ na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu?

Zdaję sobie sprawę, że to wszystko trwa długo, szczególnie gdy trzeba czekać prawie 4 miesiące na zaprzysiężenie, a potem jeszcze dodatkowo na pieczęć. Nie ma sensu jednak wysyłać dokumentów po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu, gdyż w informacji o terminie zaprzysiężenia podawane są wymagane dokumenty oraz daty (np. miesiąc wydania zaświadczenia o niekaralności, najczęściej jest to miesiąc przed planowanym zaprzysiężeniem).

Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytania i podzielenie się cennymi informacjami.


MAJA AGNIESZKA PORCZYŃSKA jest tłumaczem przysięgłym języka niderlandzkiego, wpisanym na listę Ministra Sprawiedliwości pod numerem TP/102/11. Znajomość języka zawdzięcza ukończeniu pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz nauce w liceum w Holandii, gdzie w przyspieszonym trybie (4 zamiast 6 lat) uzyskała dyplom maturalny. Od 14 lat zajmuje się tłumaczeniami pisemnymi i ustnymi z j. niderlandzkiego na polski i z j. polskiego na j. niderlandzki. Przez 8 lat pracowała także jako lektor. Jest absolwentką Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studiów PR na tej samej uczelni. Jej pasją są tłumaczenia i pisanie. W 2007 roku opublikowała swój debiutancki zbiór opowiadań pt. „Bliżej, niż myślisz”. Specjalizuje się w tłumaczeniach prawnych i prawniczych. Jej marzeniem są przekłady literackie.

 

 

(Visited 496 times, 1 visits today)

Komentarze