Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

W lipcu wychodzę za mąż, zmieniam nazwisko. W kwietniu mam zaprzysiężenie na tłumacza przysięgłego. Co robić?

W tym tygodniu w  komentarzu do jednego z wpisów na blogu pojawiło się ciekawe pytanie, mianowicie:

Właśnie dzisiaj otrzymałam wiadomość o pozytywnie zdanym egzaminie ustnym. Ponieważ za 5 m-cy wychodzę za mąż, chciałabym poczekać z wyrobieniem pieczęci do czasu zmiany nazwiska po ślubie, żeby nie musieć wyrabiać jej dwukrotnie (jeśli dobrze rozumiem całą procedurę). Zakładając, że zaprzysiężenie zaplanowane będzie prawdopodobnie na kwiecień, a w lipcu biorę ślub, chciałabym zapytać, czy jest możliwość zaprzysiężenia w późniejszym terminie.

Jak rozumiem nie można bowiem zostać zaprzysiężonym bez złożenia wniosku o wyrobienie pieczęci, na której będzie widniało nazwisko noszone w dniu zaprzysiężenia. A ponieważ wolałabym od razu mieć pieczęć na nowe nazwisko, bezpieczniej byłoby, o ile to możliwe, zostać zaprzysiężoną w kolejnym terminie. Czy są jakieś ograniczenia lub określone przepisy w tej kwestii?

Ja nie widzę przeszkód formalnych. Zaprzysiężenie to kwestia czysto techniczna, którą można odłożyć w czasie na wniosek zainteresowanego. Rozumiem, że nie złożyła Pani jeszcze dokumentów wymaganych do zaprzysiężenia, a więc nie można w Pani przypadku mówić o niestawiennictwie.

Trudno mi powiedzieć, czy będzie musiała Pani pisać pismo w tej sprawie czy kwestię przełożenia terminu zaprzysiężenia załatwi Panie telefonicznie. Wbrew pozorom wiele spraw można tam załatwić ‘na telefon’. Proponuję więc skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio  z Wydziałem Tłumaczy Przysięgłych w ministerstwie sprawiedliwości (tel. (22) 23 90 625).

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że powody, dla których tłumacz może nie móc uczestniczyć w zaplanowanej uroczystości zaprzysiężenia mogą być różne np. choroba, zdarzenia losowe. Niewątpliwie, ministerstwo jest przygotowane na takie okoliczności.

Jak uzyska Pani w ministerstwie jakieś konkrety, to proszę o kontakt. Umieszczę taką oficjalną informację na blogu, aby ułatwić życie tym wszystkim tłumaczom, którzy z różnych powodów nie będą mogli się stawić w terminie na zaprzysiężeniu lub tak jak Pani będą chcieli zostać zaprzysiężeni w terminie późniejszym.

P.S. Osoby zainteresowane kwestią zmiany nazwiska po uzyskaniu tytułu zawodowego odsyłam do jednego z moich wcześniejszych wpisów na ten temat:  ‘Tłumacz Przysięgły po zmianie nazwiska’.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Komentarze