Ta strona korzysta z plików cookie. Musisz zaakceptować zgodę na ich używanie klikając tutaj

Ministerstwo powinno popracować nad lepszą organizacją egzaminu na tłumacza przysięgłego! J. NIEMIECKI (30.08.2012)

Pani Renato,

wczoraj (30.08.2012) podeszłam po raz pierwszy do egzaminu na tłumacza przysięgłego z niemieckiego (godz. 13.30), a że przygotowując się do niego często zaglądałam na Pani blog, to chciałabym podzielić się wrażeniami i przede wszystkim tematami, jakie były.

Tak jak już wiele osób wspominało atmosfera na egzaminie jest naprawdę miła i można korzystać z własnych glosariuszy. Osób tym razem nie było za dużo – wśród kandydatów znalazły się zarówno osoby młode jak i już bardziej doświadczone, niektóre pierwszy raz inne już po raz trzeci. Czasu na egzaminie jest naprawdę mało – trzeba naprawdę szybko pisać, o pisaniu na brudno całych tekstów można zapomnieć. Ciekawe kiedy MS postanowi udostępnić komputery, bo kto dziś tłumaczy pisząc ręcznie?

Teksty jakie były:

1) pełnomocnictwo upoważniające do sprzedaży udziałów w nieruchomości de-pl (tekst niezbyt trudny, aczkolwiek w tekście wymazane były nazwiska i niektóre dane)

2) Operationelles Programm der grenzübergreifenden Zusammenarbeit – tekst dostępny na http://lubuskie.pl/uploads/pliki/wspolpraca/Lista%20za%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w.pdf (str.4 i początek ze str 5.) de-pl

3) odpowiedź rzeczoznawcy na zapytanie o wycenę nieruchomości pl-de

4) fragment decyzji o naliczeniu podatku od nieruchomości (tekst zaczynał się w połowie strony i zawierał tabelkę) pl-de

Teraz pozostaje tylko uczyć się do ustnego licząc na pozytywny wynik części pisemnej 🙂

Dziś rano właśnie przeczytałam najnowszy wpis na Pani blogu i od razu przypomniało mi się, jak to wczoraj na egzaminie komisja rozdała nam pomyłkowo prace wcześniejszej grupy i powiedziała, żebyśmy wyjęli karteczki z koperty i podpisali się na nich. Wszyscy oczywiście tak zrobili, bo czym ktoś powiedział komisji, że tam już są jakieś nazwiska. Lepiej pozostawić to bez komentarza, bo nie trudno wyobrazić sobie co można było zrobić z zawartością teczki. No cóż, nasze MS musi jeszcze dużo popracować nad dokładnością.

P.S. Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich kandydatów za Pani e-maila i uwagi co do organizacji pracy Komisji .

(Visited 110 times, 1 visits today)

Komentarze